מוזיאון הדואר – Mauritius Postal Museum

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה במאוריציוס ללא עלות השאירו פרטים👇

מלונות

כרטיסים

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מאוריציוס

חילופי הדואר בין מאוריציוס ליעדים אחרים מבחוץ החלו כבר בשנת 1638, השנה בה הגיעו המתיישבים הראשונים אל האי. מכתבים הונחו בתוך בקבוקים הפוכים, שנתלו על העצים אשר רוקנו או מולאו על ידי מלחים. זה, לפחות, מה שההולנדים רשמו ביומניהם כשהחלו לאכלס את האי שעדיין לא היה מיושב על ידי אנשי העולם המערבי. מחסן הדואר היה ממוקם באי טונלייר (Tonneliers Island), שאז כונה Kuipers Eylandt, ליד נמל פורט לואיס. מאז, ההיסטוריה של שירותי הדואר במאוריציוס ידעה לא מעט שינויים ותהפוכות, כולל אירועים מכוננים שהפכו אותה לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה של האי.

מוזיאון הדואר של מאוריציוס (Mauritius Postal Museum) הוא נקודת עצירה מעניינת מאד בבירת האי, העיר פורט לואיס (Port Louis) ודרך נפלאה ללמוד על העבר, ובעיקר על הקמת שירותי הדואר הראשון במאוריציוס.

ברוכים הבאים אל העבר

ניקולס למברט (1741-1806) מנהל בית הדפוס המלכותי יזם את הקמתו של שירות דואר יבשתי, כאשר מאוריציוס היתה מושבה צרפתית. סניף הדואר הראשון פתח את דלתו ב-12 בדצמבר, 1772. הלשכה הכלכלית, חברה פרטית, היתה זו האחראית על משלוח עיתונים ומכתבים בהדפסה מקומית שהגיעו מחו"ל לתושבי האי. המסירה בוצע ברגל על ידי דוורים עברים (Noirs Facteurs). פעילות הדואר התפשטה בהדרגה על פני המחוזות השונים של האי, אך החל משנת 1795 החלו שירותים אלה להתדרדר באופן דרמטי, כאשר סניפי הדואר הכפריים נסגרו על ידי הממשל הרפובליקני המקומי בעקבות המהפכה הצרפתית. כדי להחמיר את המצב, התקשורת מעבר לים הופרעה כאשר הבריטים חסמו את מאוריציוס החל משנת 1804 כאסטרטגיה לפלוש אל האי.

בחדר התקופה הבריטים של מוזיאון הדואר מתועדת התפתחות שירותי הדואר תחת השלטון הבריטי. זמן קצר לאחר כיבוש מאוריציוס על ידי הבריטים בשנת 1810 הפך בית הדואר הכללי שהוקם על ידי הצרפתים למחלקה אזרחית של הממשל הקולוניאלי. משרד הדואר הכללי נפתח בפורט לואיס בשנת 1870. אחד החידושים העיקריים בשירותי הדואר היה כניסתה של מערכת דואר בתשלום מראש על ידי שימוש בבולים. ב-20 בספטמבר 1847 הגה והדפיס לראשונה ג'וזף אוסבורן את חותמות ההדבקה הראשונות – הכחול והפרוטה האדומה. מאוריציוס הפכה למדינה החמישית בעולם, אחרי בריטניה (1840), ברזיל ושוויץ (1843) וצפון אמריקה (1847) שהדפיסה בולים.

ציוני דרך חשובים נוספים שבוצעו תחת השלטון הבריטי היו העברת דואר באמצעות רכבות שהחלו בשנת 1867 והכנסת הטלגרף והטלפון. בשנת 1893 התאפשרו הקישורים הטלגרפיים הראשונים מעבר לים באמצעות כבלים תת ימיים טלגרפיים בין מאוריציוס לאיי סיישל. ב-1933 יצא דואר האוויר הראשון ממאוריציוס לאי ראוניון. כיום, The Mauritius Post Limited היא חברה בבעלות המדינה שמציעה שירותי דואר מסורתיים, כמו גם מודרניים. הלשכה הבולאית ממוקמת גם היא במוזיאון ומציעה פריטים בולאים למכירה.

להזמנת טיול יום, הכולל ביקור בבית הדואר, לחצו כאן

מוזיאון הדואר
מוזיאון הדואר

שאלות ותשובות על מוזיאון הדואר

מוזיאון הדואר פתוח למבקרים בימים שני עד שישי מהשעה 09:30 בבוקר ועד 16:30 אחר הצהריים ובשבתות וחגים פתוח מהשעה 09:30 בבוקר ועד 15:30 בצהריים. בימי ראשון המוזיאון סגור.

הביקור במוזיאון מתאים לכל מי שמתעניין בהיסטוריה של מאוריציוס, ובעיקר בהיסטוריה של הדואר.

המוזיאון נפתח לראשונה למבקרים בשנת 2001, ומאז מושך אליו מבקרים רבים.

לחזור למשהו ספציפי?

מלונות

כרטיסים

טיפים חשובים

דילוג לתוכן