רשימת שוניות האלמוגים במאוריציוס שאסור לפספס

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה במאוריציוס ללא עלות השאירו פרטים👇

מלונות

כרטיסים

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מאוריציוס

שוניות האלמוגים של מאוריציוס מציעות הזדמנות לחקור לעומק (תרתי משמע) את הסביבה הימית של האי וליהנות ממראות ייחודיים, האופייניים אך ורק למקום עצמו. מדובר בשוניות מרהיבות ביופיין, שיחד עם זאת, יכולות גם להיות קטלניות במידה מסוימת לצוללנים חסרי ניסיון. באופן כללי, הלגונה השלווה של 243 קמ"ר שמאוריציוס מתגאה בה נובעת משכבת שונית אלמוגים באורך של 150 ק"מ, המגינה עליה. שונית זו מקיפה כמעט לחלוטין את האי ובכך גם מגינה עליו מפני גלים אימתניים. באופן זה יכולים הן המקומיים והן התיירים ליהנות מאווירת חוף שלווה כמעט לאורך כל השנה, ואלה שרוצים לחקור את עולם המים, יכולים לעשות זאת בהצלחה.

*עם כל המוזכר מעלה, בדרום מאוריציוס, בקטע של 18 ק"מ, אין שוניות אלמוגים כלל. מסיבה זו הגלים מסוכנים יותר והם מתרסקים לעיתים קרובות על החוף. מכיוון שהם כל כך מנוגדים למים השקטים סביב מאוריציוס, הם יוצרים מראה דרמטי יוצא דופן, בייחוד זה האופייני לסוליאק (Souillac). עם זאת, בשל שינויי האקלים, עולה מפלס הים ועשוי להשפיע על כפרי החוף של אמרויציוס. הדוגמא הטובה ביותר לכך הוא Riviera des Galets. ככל שגובה פני הים עולה, גלים חודשים פנימה ופוגעים בתשתיות וברכוש. במקרה הזה, חשיבותן של שוניות האלמוגים, המשמשות כמגן, היא ברורה. באופן דומה, גם בחוף המערבי של מאוריציוס יש קטע של 13 ק"מ ללא שוניות אלמוגים. בסביבות Albion לא צומחות כלל כאלו. בנוסף, הן גם לא צומחות ליד שפכי הנהר במאוריציוס. רמת המשקעים והמערבולות ששם גדולה למדי ולא מאפשרת להן להתפתח.

מתי הזמן הטוב ביותר לראות את שוניות האלמוגים

אם אתם רוצים לחקור את העולם הימי של מאוריציוס ולראות מקרוב את שוניות האלמוגים היפהפיות, החודשים נובמבר עד אפריל הם הזמן הטוב ביותר לעשות זאת. לרוב, עד השעה 10:00 בבוקר אפשר גם לראות להקות של דגים, שכן בשעות אחרות הן מתרחקות בגלל הסירות המגיעות לאזור.

חשוב לזכור: אפשר לצאת למים לאורך כל השנה במאוריציוס, בין אם בצלילה ובין אם בשנורקלינג כדי לראות את שוניות האלמוגים. אבל, יש לקחת בחשבון שתנאי מזג האוויר משתנים. החוף המזרחי, היכן שנמצאת הלגונה הגדולה ביותר והפארק הימי המפורסם בלו ביי (Blue Bay Marine Park) הוא גם זה החשוף ביותר לרוחות, ובעיקר בתקופת החורף הדרומי, משמע, בין יוני לאוגוסט. באקלים טרופי שכזה, טמפרטורת המים הממוצעת היא 28 מעלות בקיץ ו-21 מעלות בחורף. ולכן, חודשי הקיץ נחשבים למתאימים ביותר.

שנורקלינג במאוריציוס
שנורקלינג במאוריציוס

פרטים מעניינים על השוניות של מאוריציוס

היווצרותן של שוניות האלמוגים סביב מאוריציוס מתוארכת ל-5000 שנה אחורה בערך. אלמוג המוח בן ה-1000 השנים בפארק הימי בלו ביי הוא האלמוג העתיק ביותר במאוריציוס. נכון לעכשיו, ישנם כ-160 אלמוגים שונים במימי מאוריציוס. התנאים האידיאליים סביב מאוריציוס הם הסיבה מדוע שוניות האלמוגים גדלות יפה כל כך. המים רדודים מספיק כדי לאפשר לאור השמש לחדור, טמפרטורת המים הממוצעת היא 25 מעלות ומליחות הים נעה סביב 35ppt. הגאות באביב איננה עולה על 0.83 מטר, כך שהיא לא גבוהה ולא מטביעה ורוחות הסחר הדרום מזרחיות הן מתונות ואינן פוגעות בהתפתחותם של האלמוגים.

ישנם חמישה סוגים שונים של שוניות אלמוגים סביב מאוריציוס והאיים הקשורים לה:

  1. שוניות שוליות – מאוריציוס מוקפת בשוניות אלמוגים אלו. הן מגנות על קו החוף ומשאירות את הלגונה רדודה ביניהם (15-45 מטר).
  2. Atolls – בשלב מסוים הופכות השוניות המוזכרות מעלה ל – Atolls, כאשר מי ים יוצרים איים געשיים. ארכיפלג סנט ברנדון ( Brandon) של מאוריציוס נוצר באופן הזה.
  3. שוניות מחסום – שוניות מחסום צומחות רחוק מהיבשת, במיוחד בחוף מאהבורג (Mahebourg). הן משתרעות מאיל דה לה פאס (Ile de la Passe) יד 9 ק"מ צפונה. שונית שולית גדלה בשכבותיה הפנימיות של שונית המחסום, לאורך 1.5 ק"מ. תעלה של 2 ק"מ רוחב על 20 ק"מ עומק מפרידה בין השונית הפנימית לכל השאר.
  4. שוניות טלאים – אלו גדלות במים הרדודים שסביב מאוריציוס, שם קרקעית הים גבוהה מספיק כדי לאפשר להן להתפתח.

שוניות שטוחות – שוניות אלו נוצרות כתוצאה משוניות שוליות שנעות לכיוון הים. הן משאירות מאחוריהם שוניות עבות שמשתטחות בסופו של דבר בשל תנועת המים.

מדוע שוניות האלמוגים חשובות כל כך במאוריציוס

סיבות סביבתיות – שוניות האלמוגים הן ביתם של יצורים ימיים שונים, של אורגניזמים מרהיבים. יצורים שונים, כמו דגים, צדפות, ספוגים, כוכבי ים וצבים גדולים תלויים בשוניות האלמוגים. מסביב לאטולים של סנט ברנדון, צבי ים משגשגים הרחק מהאוכלוסייה האנושית. היכן שאין שוניות במאוריציוס, שוחים לעיתים קרובות כרישים ישירות אל הלגונה עצמה.

חלק ממארז המזון הימי – השוניות מספקות מזון ליצורים ימיים אלה. כאשר אורגניזמים קטנים ניזונים מהאצות המיקרוסקופיות שגדלות על השוניות, חיות גדולות יותר אוכלות אותם, מה שמאפשר את קיומו של מארג מזון מוצלח סביב שוניות האלמוגים.

הגנה טובה – שוניות האלמוגים ממלאות תפקיד מפתח בהגנה על חופי מאוריציוס מפני גלים חזקים, צונאמי ונחשולי סערה. הם גם קרקע חשובה ליצורים ימיים להתרבות ולגדול.

סיבות סוציו-אקונומיות – תעשיית התיירות של מאוריציוס מבוססת על החופים בעיקרה. תיירים רבים מגיעים אל מאוריציוס מכל העולם בגלל החופים הלבנים שלה והלגונות השלווה. ללא שוניות האלמוגים המגנות על החופים, התיירות עשויה להצטמצם משמעותית. כיום, לשמחתנו, ענף התיירות עובר לשיטות ופעילויות אקולוגיות שונות. כתוצאה מכך מתכנני חופשות וסוכנויות טיולים מנצלים את המורשת הימית כדי להעניק לתיירים חוויות תת מימיות בלתי נשכחות. כך יכולים התיירים ליהנות ממערכת אקולוגית מרהיבה של אלמוגים, הן באמצעות צלילה, הן באמצעות שנירקול והן במסגרת טיולים של צוללות.

המקומיים והצעירים נהנים מחופים שלווים – במקביל לתיירים, גם המקומיים נהנים מפעילויות שונות בחוף. רוב המשפחות מבלות את סופי השבוע שלהן בחוף, משנרקלות או שוחות. ילדים צעירים שגדלים בכפרי החוף נהנים לשחות וללכוד סרטנים, מה שלא היה מתאפשר אם לא היו מסביב שוניות אלמוגים שמגנות על החוף.

שוניות אלמוגים בריאות מאפשרות דייג – דייג מסחרי וכפעילות של פנאי הוא חשוב מאד במאוריציוס. שוניות האלמוגים הבריאות מאפשרות ליצורים ימיים לגדול ולהתפתח. בדרך זו מתאפשר ענף הדייג ששם.

ועכשיו: בואו נכיר את השוניות היפות ביותר של מאוריציוס

ברשימת השוניות היפות ביותר שהביקור בהן הוא בגדר חובה, בין אם בשנירקול או בצלילה, תמצאו את:

הפארק הימי בלו ביי (Blue Bay Marine Park)

הפארק הימי בלו ביי, הידוע בחופי החולות הלבנים הנקיים והרכים שלו ובקו החוף הצלול, הוא אחד המקומות הטובים ביותר לשנורקלינג, היכן שפוגשים שוניות אלמוגים מרהיבות ביופיין. זהו פארק ימי מוגן ממש ליד הפינה הדרום מזרחית של מאוריציוס, בעומק של בין 5 ל-6 מטרים. בנוסף, המים הצלולים בפארק הזה מספקים ראות מצוינת, מה שהופך אותו ליעד אהוב ופופולארי במיוחד. אתם לא צריכים לקחת סירת מנוע כדי להיכנס אל המים. תוכלו להגיע לשם ישירות מהחוף. תפגשו שם מגוון רחב של דגים, את שוניות האלמוגים כמובן, עשבים, עצות ומראות מהממים.

פליק אן פלאק (Flic en Flac)

חוף פליק אן פלאק מכסה חלק נרחב מאד של החוף המערבי של מאוריציוס. הוא מתהדר במים צלולים ובחיים תת ימיים עשירים ומדהימים. עם מים רגועים בדרך כלל, הלגונה של פליק אן פלאק מתאימה לצוללנים מתחילים וגם בטוחה לשנורקלינג לכל מי שרוצה לראות את שוניות האלמוגים. זהו ביתם של מגוון רחב של דגים יפים, קיפודי ים וקונכיות שנמצאות ממש בקרקעית האוקיינוס. לעיתים אפשר אפילו לראות גם דולפינים.

גראנד ביי (Grand Baie) – החוף Pereybere

חוף Pereybere הוא המקום המתאים בגראנד ביי כדי להתרשם בו משונית האלמוגים היפהפייה. המים הצלולים אידיאליים לכך והנופים המרהיבים תורמות רבות לאווירה. מדובר באחת הנקודות היותר טרנדיות במאוריציוס, שכן יש לחוף עצמו, הסמוך לשוניות, לא מעט מה להציע. מדוכני מזון לאורך החוף ועד מסעדות במחירים סבירים ומגוון רחב של פעילויות הקשורות בספורט מים, כל אחד ימצא מה לעשות במקום ולא רק שנורקלינג כדי לגלות את מגוון החי והצומח שבים.

Pointe aux Piments

זוהי רצועת חוף ארוכה בחלק הצפון מערבי של מאוריציוס, עם שונית מוגנת מהחוף. כל אלה הופכים את החוף ליעד מושלם לשנורקלינג וגם כדי ללמוד רבות אודות העולם התת ימי. החוף צר במיוחד במקומות מסוימים, אבל יש בו קטעים נרחבים ונהדרים לשיזוף ולפיקניק לאחר הבילוי במים. זהו גם אחד המקומות הטובים ביותר לראות מקרוב צבי ים, דגי ליצן, צלופחים ועוד.

מפרץ מאהבורג (Mahebourg Bay)

מפרץ מאהבורג נמצא במרחק של 1.3 ק"מ מהאי ומציע את המקום המושלם לשנרקל בו תודות לשונית האלמוגים ששם. מדובר בשונית קטנה, הנגישה באמצעות סירה. המקום נחשב גם כ"סוד שמור ביותר" בין אתרי השנורקלינג ועדיין בתולי מאד. המפרץ מתהדר באלמוגים שהשתמרו בצורה פנומנלית, המושכים אליהם להקות דגים אקזוטיות. החיים הימיים בשונית האלמוגים שבמפרץ הם מגוונים ויוצאי דופן וכוללים מגוון רחב מאד של בעלי חיים תת ימיים, למרות גודלה הקטן יחסית של השונית.

Trou Aux Biches

זהו אחד המקומות היותר יפים לשנירקול, וכל זאת, תודות לשונית האלמוגים שבו, הקרובה אל חוף הים ומהווה יעד אידיאלי מתאים למי שרוצה לחקור את העולם התת ימי. המקום נמצא בצפון מערב מאוריציוס והחוף עצמו נחשב לאחד החופים הטובים, תודות למזג האוויר הנוח שבו המתאים הן לשחייה והן לשנורקלינג. הלגונה רדודה ובדרך כלל נעימה.

Il aux Cers

ממש ליד חופי מאוריציוס, נמצא האי הזה שהוא נקודת עצירה מומלצת במיוחד. בסמוך לחוף מים נעימים ומוצע במקום מגוון רחב של ספורט ימי. מעבר לכך יש לגונה יפהפייה ושנית אלמוגים מקסימה, המושכת אליה מבחר של דגים, שבחלקם מתחבאים לעיתים בערוגות הקטנות שבה.

מפרץ טמרין (Tamarin Bay)

טאמרין נמצא במרחק של 5 ק"מ מפליק אן פלאק והוא מציע למבקרים בו אקווריום טבעי יפהפה, תודות לשונית האלמוגים ששם. מעבר לכך, מפורסם חוף תמרין גם באוכלוסיית הדולפינים הגדולה שהפכה את המקום לבית הגידול הטבעי שלה.

Benitiers Island

האי Benitiers נמצא במרחק קצר מהחוף המערבי של מאוריציוס וניתן לראותו ממהר Le Morne ומחוף Le Morne. שונית האלמוגים ששם בהחלט מצדיקה שנירקול או צלילה וגם מספר העצום של הדולפינים ששוחים בסביבה הקרובה.

שאלות ותשובות על שוניות האלמוגים במאוריציוס

אלמוגים החלט לגדול במאוריציוס במים הרדודים, במקביל לחוף, מה שיצר שונית גדולה, המשתרעת על פני 150 ק"מ מסביב לחוף במאוריציוס. בדרום מזרח, בגראנד פורט/מאהבורג יש קטע קצר של שונית מחסות טיפוסית, בעוד שאין שוניות בחוף הדרומי.

הסרת עצי המנגרוב ועשב הים מנעו, באזורים מסוימים במאוריציוס, את המסננים הטבעיים שלהם, מה שהשפיע לרעה על שוניות האלמוגים. מעבר לכך, החלו להשפיע על השוניות גם פעילויות אנושיות שונות בפנים הארץ, שהובילו לצמיחה של שוניות באזורים מסוימים, בעוד שבאחרים פחות או בכלל לא.

חל איסור בהוצאת אלמוגים, קונכיות ים, חלזונות או כל אובייקט אחר הקשור לכך, אל מחוץ למאוריציוס.

את צבי הים אכן אפשר לראות בחופים מסוימים במאוריציוס. עונת הקינון שלהם היא בין נובמבר למרץ.

לחזור למשהו ספציפי?

מלונות

כרטיסים

טיפים חשובים

דילוג לתוכן