מאוריציוס לדתיים

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה במאוריציוס ללא עלות השאירו פרטים👇

מלונות

כרטיסים

טיפים חשובים

הרשמו לקבלת מידע על מאוריציוס

היה זה הסופר הבריטי המפורסם מארק טוויין, שכתב "האי מאוריציוס נברא ראשון, ואחריו נברא גן העדן, כהעתק של מאוריציוס". מדינת האיים הזו, שנמצאת אי שם באוקיינוס ההודי, התמקמה בשנים האחרונות בפסגת יעדי התיירות הנחשקים ביותר. בין אם החשיפה הטלוויזיונית הובילה לכך, ובין אם העובדה שמדובר בגן עדן של ממש באמצע האוקיינוס היא זו שגרמה לעלייה המטאורית שלו, ברור שממאוריציוס אי אפשר להתעלם.

זרם התיירים למדינת האיים הקטנטנה הזו עולה, ויחד איתם גם מגיעים התיירים הישראלים. רבים מהתיירים הללו מחפשים דרכים להתנהל ולטייל בצורה מסורתית או דתית, תוך שמירה על כשרות, שבת, וחיים יהודיים. איפה מוצאים אוכל כשר במדינת אי רחוקה מכל יבשת? איך עושים שבת במקום שאין בו כמעט יהודים? האם יש דרך לטייל במאוריציוס בלי לחיות על פריכיות אורז וטונה משימורים? הבאנו לכם את כל המידע שתצטרכו:

הנוכחות היהודית במאוריציוס

הנוכחות היהודית של מאוריציוס מתחילה באמצע המאה העשרים, בעיקר עם הגעתן לאי של כמה ספינות מעפילים שנתפסו על ידי הבריטים והובאו למאוריציוס בתוך כלא. לאחר כמה שנים שוחררו המעפילים, ורובם המוחלט עלו לארץ ישראל. עם זאת, מעטים נשארו במקום, ואליהם הצטרפו יהודים מהגרים ממדינות שונות, בעיקר ממדינות דוברות אנגלית. כיום חיים במאוריציוס כ-100 יהודים (מתוך אוכלוסייה של כמיליון וחצי נפש).

בית חב"ד מאוריציוס

הקהילה היהודית קטנה של האי אינה מספיקה על מנת להוות משענת של ממש עבור התיירים הרבים הפוקדים את מאוריציוס. במקרה הזה, כמו בכל כך הרבה מקומות בעולם, תוכלו לפנות לעזרת בית חב"ד מאוריציוס.

כיום פועל בית חב"ד אחד במאוריציוס (בינתיים…), והוא ממוקם בכפר גרנד ביי (Grand Baie), בצפון מערב האי. השליחים הפועלים בו הם הרב לימא והרבנית מושקי ברבר. בבית חב"ד מאוריציוס תוכלו למצוא את כל שירותי היהדות, כולל מניינים בשבת, סעודות שבת, מידע לגבי אוכל כשר, מקווה, מידע יהודי ועוד.

פרטי קשר:

כתובת מייל: JewishMauritius@gmail.com

(הרב לימא) ⁦+230 5490 2362⁩

בטלפון שמים + לפני ה230:
230-5490-2362 (הרב לימא)
או 230-5491-3095 (הרבנית מושקי)

אוכל כשר

עדיין אין במאוריציוס מסעדות כשרות. עם זאת, זה בהחלט לא אומר שאתם צריכים לרעוב. הנה האפשרויות העומדות בפניכם:

שירות הקייטרינג של בית חב"ד מאוריציוס – ניתן להזמין מגוון של מנות טעימות ואיכותיות מהמטבח של בית חב"ד, כולל מוצרי מאפה, סלטים, ומנות ראשונות, עיקריות ואחרונות. ניתן להזמין את האוכל במשלוח למלון שלכם, או לחלופין לתאם איסוף עצמי.

מוצרים כשרים בסופרמרקטים – אפשר למצוא לא מעט מוצרים כשרים על המדפים בשלל סופרמרקטים ברחבי האי, שבכל מקרה מייבא הרבה מהמוצרים שנמכרים בו. מומלצים במיוחד הם הסופרמרקטים שמתמחים במוצרים מיובאים:

    • Super U
    • Intermart
    • Food Lovers

בשיטוט בסופרמרקט, תוכלו לאתר מוצרים רבים שנושאים חותמות כשרות. בהתאם להיסטוריה של האי, רוב המוצרים הכשרים מגיעים ממדינות דוברות אנגלית כמו דרום אפריקה הסמוכה (יחסית), אנגליה, אוסטרליה, וכמובן ארצות הברית.

שבת במאוריציוס

זמני שבת – באתר של בית חב"ד ניתן למצוא את כל הזמנים המדויקים, בהתאם לשבת שבה תשהו באי.

סעודות שבת – ניתן להזמין סעודות שבת מבית חב"ד, במשלוח ישיר למלון, או באיסוף עצמי. ראו למעלה בפסקה על אוכל כשר

בנוסף, בית חב"ד מאוריציוס מארח מטיילים לסעודות שבת שמתקיימות לאחר התפילה בערב ובבוקר, ללא תשלום. עם זאת, חשוב לזכור שהפעילות של בתי חב"ד אינה ממומנת על ידי גורמים חיצוניים, ולכן כל תרומה לכיסוי העלויות תתקבל בברכה.

שימו לב – על אף שההשתתפות איננה בתשלום, חשוב להירשם לסעודה מראש, על מנת שבית חב"ד יידעו להיערך בהתאם.

תפילות – בית חב"ד מקיים תפילה במניין בערב שבת ובבוקר שבת (ולאחריהן מתקיימת סעודה, זכרו להירשם מראש!):

ערב שבת – תפילה ב-18:30

בוקר שבת – תפילה ב-11:00

עירוב – אין עירוב במאוריציוס

מקווה במאוריציוס

נכון להיום אין עדיין מקווה פעיל באי, אך בית חב"ד שוקד על הבנייה של מקווה. עד להקמתו, האוקיינוס ההודי החמים המקיף את האי משמש את התושבות היהודיות שלו, כמו גם את התיירות. נשים המעוניינות לקבל סיוע בנושא טבילה, מוזמנות לפנות לרבנית מושקי ברבר – +230-5491-3095.

מרכז מידע יהודי ובית עלמין

המסה העיקרית של ההיסטוריה היהודית של מאוריציוס ארכה אמנם פחות מחמש שנים, אבל את השרידים שלה עדיין ניתן מצוא באי, במיוחד באזור הכפר Beau Bassin. בבית העלמין של סנט מרטין ניתן למצוא חלקה של קברים יהודיים, ובצמוד אליה נמצאת האנדרטה ומרכז המידע המוקדש ליהודי מאוריציוס. במקום ניתן למצוא תערוכה קבועה ובה הסבר על המעפילים שנכלאו כאן, על החיים שלהם במחנה המעצר שהיה במקום, ועל בית העלמין.

כתובת: Raymond Rivet Road, St. Martin Cemetery, Beau-Bassin, Mauritius

שעות פתיחה: יום ראשון בין 10:00-13:00, ימי רביעי ושישי בין 10:00-16:00

עלות: הכניסה היא חינם. ניתן להזמין מראש סיורים במקום

פרטי התקשרות:

טלפון – +230 5 749 2814, +230 6262503

כתובת מייל – detaineemuseum@gmail.com

דגשים נוספים

ההגעה למאוריציוס איננה פשוטה, ולרוב משלבת עצירת ביניים באחת ממדינות אפריקה, או בטורקיה. רק לאחרונה החלו טיסות דרך סיישל שמקצרות משמעותית את הדרך. בכל מקרה, מומלץ להזמין מראש אוכל כשר לטיסה, וכן מומלץ לוודא שהטיסה לאי עצמו מגיעה לא יאוחר מחמישי בערב או מקסימום שישי על הבוקר, במיוחד בשבתות הקצרות יותר של השנה.

שימו לב שהנסיעה משדה התעופה במאוריציוס, בדרום מזרח האי, לאזור גרנד ביי (היכן שממוקם בית חב"ד), שנמצא בצפון מערב, אורכת למעלה משעה במונית.

מומלץ ליצור קשר עם בית חב"ד מראש ולעדכן על ההגעה שלכם, הן על מנת לקבל מהם את הכתובת המדויקת של בית חב"ד והן על מנת לבצע הזמנות של מוצרים ואוכל כמה שיותר זמן מראש. זכרו שמדובר בטיול מורכב יחסית מבחינת כשרות, בטח עבור מי שרגיל לטייל בערי אירופה הגדולות או בארצות הברית, ולכן כדאי להיערך אליו בהתאם.

בהתחשב בעובדה שאין עירוב במאוריציוס, מומלץ לברר מראש עם המלון האם תהיה אפשרות לקבל מפתח פיזי, ולהביא אתכם לטיול חגורת שבת.

שאלות ותשובות על מאוריציוס לדתיים

בית חב"ד ממוקם בגראנד ביי, שבצפון מאוריציוס.

התשובה היא בהחלט כן, אם כי אין עדיין מסעדות כשרות במאוריציוס. תוכלו לרכוש מוצרים כשרים בפורים או לנצל את שירותי הקייטרינג של בית חב"ד, שמציעים מבחר של מנות כשרות וטעימות.

סעודות שבת מתקיימות בבית חב"ד ואפשר, למי שרוצה, להזמין אותן גם למלון שבו מתארחים.

לחזור למשהו ספציפי?

מלונות

כרטיסים

טיפים חשובים

דילוג לתוכן